Swobodny jeździec / Easy Rider


        „Easy Rider” jest typowym filmem drogi. Przez wszystkie lata od premiery urósł do miana kultowego.  Od początku do końca przesiąknięty jest narkotykami wszelkiej maści – począwszy od trawy i LSD, skończywszy na kokainie. Nie jest jednak jakimś narkomańskim bełkotem, co to, to nie. Jego bezapelacyjna „kultowość” polega na ukazaniu wolność, takiej, jaką ją widzieli hippisi pod koniec lat 60. Ideologia już trochę przestarzałej, bo zmienił się świat, a sami hippisi zamiast kolorowych i luźnych ubrań przywdziali garsonki, garnitury i krawaty. „Easy Rider” nie stracił jednak swojej świeżości, bo do dzisiaj potrafi wzbudzić ożywione dyskusje, potrafi zirytować i zachwycić. Wspomniana wolność to słowo-klucz, które może być interpretowane na tysiące sposobów, angażujące miliony myśli, jeszcze więcej teorii, wartości, a wszystko to podlane jest sosem niejednoznaczności. Wolność to odwieczny problem z którym zmagają się filozofowie, to podstawa wielu ideologii i doktryny. Nie sposób jej ogarnąć, niemożliwa jest jasna i prosta definicja, bo skoro jest ich tak olbrzymia ilość to pojawią się sprzeczności i konflikty.

        Dwaj motocykliści, Billy i Wyatt, ksywa „Kapitan Ameryka” przez motyw flagi amerykańskiej, który miał na kasku, kurtce oraz baku motocykla, właśnie przemycili sporą ilość kokainy z Meksyku. Po sprzedaży towaru w Los Angeles, postanawiają zarobione pieniądze wydać na swoje dawne marzenie - chcą przejechać na motorach z Los Angeles do Nowego Orleanu na Mardi Gras. Jednak im dalej na wschód jadą tym mniej przychylne reakcje miejscowych ich spotykają. Na początku drogi trafiają na farmę, gdzie zostają bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy, którzy pozwalają im naprawić koło, a następnie częstują obiadem. Na bezdrożach Nowego Meksyku biorą autostopowicz, który okazał się być członkiem komuny hipisowskiej, do której w ramach rewanżu zaprasza. W małej społeczności dzieci kwiatów, znajdującej się w okolicach Taos w Nowym Meksyku, oglądają oni próby organizacji życia w zgodzie z naturą i swoją ideologią, młodych uciekinierów z miast. Na odjeździe autostopowicz daje Wyattowi „kwasy” (LSD), mówiąc aby podzielił je we właściwym miejscu z właściwymi ludźmi. W małym miasteczku na trasie zostają aresztowani za „paradowanie bez pozwolenia”, gdyż jechali dla żartu za lokalną paradą. W areszcie poznają prawnika i alkoholika George'a Hansona, który pomaga im wyjść na wolność, a następnie ruszają razem trasę. W Luizjanie w barze w którym chcieli coś zjeść zostali niezbyt miło przyjęci przez siedzących tam mężczyzn i oficera policji, za to bardzo entuzjastycznie przez nastolatki, które chciały się przynajmniej przejechać na motocyklu... W nocy, w czasie biwaku okoliczni mieszkańcy napadają na nich, katują na śmierć George'a. Jednak Billy i Wyatt kontynuują swoją podróż i docierają do Nowego Orleanu, na upragniony Mardi Gras kończący karnawał. Znajdują burdel, który polecił im George i wraz z dwoma prostytutkami - Karen i Mary - oglądają paradę i świetnie się bawią, trafiają na cmentarz, gdzie wszyscy biorą LSD. Obrazy ich narkotykowego „odlotu” na nowo-orleańskim cmentarzu są jednymi z najbardziej znanych z całego filmu. Rano ruszają w dalszą drogę, w stronę Florydy niestety po drodze napotykają na dwóch  rednecków Przeważnie mężczyzna rasy białej, pochodzący z południowych stanów USA, z ubogich środowisk wiejskich, szowinista o poglądach konserwatywnych, najczęściej też niezbyt inteligentny, miłośnik broni palnej. Taki Polski "wieśniak" tylko że jeszcze gorszy. :-) w pick-upie co kończy się tragicznie dla dwóch outsiderów. Pierwszy zostaje postrzelony Billa, a potem Wyatta, który jedzie po pomoc dla przyjaciel. Na koniec kamera filmuje płonący motor Kapitana Ameryki i powoli unosi się w ku niebu, pokazując z góry sielski krajobraz.

        Film „Easy Rider” polecam każdemu, choćby ze względu świetne uchwycone krajobrazy i muzykę począwszy od Steppenwolf i „Born to be wild”, aż do Jimi’ego Hendrixa („If 6 was 9”). Mimo że ten debiut reżyserki Dennisa Hoppera ma już swoje lata, wciąż jest aktualny, zachwyca i szokuje. Obraz ten jest postrzegany jako swoisty manifest poszukiwania wolności przez młodych ludzi. Ukazują one także brak tolerancji i poszanowania dla odmienności (wyglądu, stylu życia) przez znaczną część społeczeństwa.


Ciekawostki filmowe:

- Cztery policyjne motory zostały przebudowane na potrzeb filmu. Zajęli się tym znani konstruktorzy chopper'ów Cliff Vaughs i Ben Hardy według pomysłu Fondy, były to modele z roku 1949, 1950 i 1952 Harley Davidson Hydra-Glide. Jeden z nich został spalony w czasie zdjęć, trzy pozostałe zostały skradzione zanim ukończono film.

- Motory zostały zbudowane w oparciu o ramę hardtail z ang. twardy ogon, rama która nie posiada amortyzacji tylnej. i silniki panhead. Górnozaworowy widlasty silnik Harleya-Davidsona produkowany w latach 1948-1965. Nazwę swą zawdzięcza dużym płaskim deklom głowic, które przypominają odwrócone do góry dnem patelnie (ang. pan – patelnia, rondel)

- Kurtka Kapitana Ameryki była zaprojektowana przez Petera Fonde, a wszyta na plecach flaga była inspirowana podobną kurtką jaką nosł John Wayne w „Latających Tygrysach”. Została on później sprzedana na aukcji charytatywnej.

- Peter Fonda, Dennis Hopper i Jack Nicholson przed kamerą naprawdę palili marihuanę.

- Początkowo film trwał około 3 godziny, jednak po rozmowie Dennisa Hoppera z kluczowymi postaciami z produkcji, został skrócony do obecnej długości.

- Scena na cmentarzu została nakręcona bez pozwolenia, a katoliccy widzowie byli nią zszokowani.

- Easy Rider jako jeden z pierwszych filmów wykorzystał do swej ścieżki dźwiękowej już istniejące utwory. Teraz jest to dość popularne, jednak w tamtych czasach był to swojego rodzaju nowością.


Premiera: 1969-05-08
Produkcja: USA
Czas trwania: 94 minuty
Gatunek: Dramat, Kryminał, Przygodowy
Reżyseria: Dennis Hopper
Scenariusz: Dennis Hopper, Peter Fonda, Terry Southern
Produkcja: Peter Fonda, Bert Schneider
Muzyka: Roger McGuinn, Hoyt Axton, Mars Bonfire
Zdjęcia:  László Kovács


Wystąpili:

Dennis Hopper jako Billy
Peter Fonda jako Kapitan Amerykaa
Jack Nicholson jako George Hanson
Phil Spector jako łącznik
Mac Mashourian jako ochroniarz
Warren Finnerty jako rancher
Tita Colorado jako żona ranchera
Luke Askew jako nieznajomy na autostradzie
Luana Anders jako Lisa
Sabrina Scharf jako Sarah
Sandy Wyeth jako Joanne
Keith Green jako Szeryf
Dan Haggerty jako Człowiek w komunie
Carrie Snodgress jako kobieta w komunie
David C. Billodeau jako redneck 1
Johnny David jako redneck 2


Easy Rider - Trailer 
Od początku


statystyka
Polecam: Empatia | Moje reflinki | Apostazja | Fakt i Mity | Ruch Ofiar Księży | TnTTorrenT | Strona „O mnie” | Cybuch | Skupu tuszy i tonerów
A Boy and His Dog | Nazajutrz | Damnation Alley | Dr Strangelove | THX 1138 | Easy Rider | Wstrząsy | Religulous | Po zachodzie słońca | Płytki grób
Diuna | Trainspotting | Human Traffic | My, dzieci z dworca Zoo | Requiem dla snu | Wielki błękit | Leon zawodowiec | Michel Vaillant | Equilibrium